Fa nyílászárók

Nagy hagyománnyal rendelkeznek a borovi vagy lucfenyőből készült nyílászárók. Régen csak fából készült ablakokat és ajtókat készítettek. tették, tettük ezt azért, mert mindenhol és mindenki számára elérhető volt a fa alapanyag. mára a helyzet megváltozott, de a fa nyílászáró még most a legtermészetesebb alapanyagból készült szerkezet.

Fából készült nyílászáró

A fa olyan alapanyag, ami újratermelődik és könnyen elérhető volt a régmúltban és napjainkban egyaránt. A helyzet csupán annyit változott, hogy a fa mellett megjelentek olyan alapanyagok is, mely anyagok a fából készült nyílászáróknak konkurenciát jelent. Ilyen alapanyag az alumínium, acél és a műanyag. Ezek a technológiai változások nem gyakoroltak jótékony hatást a a borovi vagy lucfából készült nyílászárók továbbterjedésére. A felsorolt alapanyagok közül a műanyag olyan nagy mértékben veszi át a hatalmat a fa felett, hogy ma a nyílászárók eladásának döntő többsége műanyagból történik.

Kapcsolt gerébtokos nyílászáró

A háborútól kezdődően duplaszárnyú ablakokat építettek be. Ez alatt azt kell érteni, hogy volt egy külső és egy belső szárnya a nyílászárónak. Általánosan ezt a típust kapcsolt gerébtokos ablakoknak nevezzük. nyílászárók alapanyaga lucfenyő, borovi fenyő vagy tölgyfa volt. Általában az itthon elérhető fafajokat használták fel a gyártáshoz.

Az ablakszárnyban általában egy 4 mm vastag üveg volt és a két szárny között lévő levegő adta csupán a hőszigetelési lehetőséget. Ezt az ablaktípust ma kevésbé használjuk új építéseknél, de ha mégis valaki a kapcsolt gerébtokos nyílászáró mellet dönt, abban az esetben tudni érdemes, hogy ezt a típust is hőszigetelt többrétegű üveggel szerelik. Az ára a nyílászárónak igen magas a technológiai kivitelezés miatt!

Új típusú fa nyílászáró

Ma már szinte csak erdei fenyőből készülnek hazánkban az ablakok és bejárati ajtók. Az erdei fenyő köznyelvben használatos változata a borovi fenyő. A lucfenyő árban kedvezőbb, de élettartama, minősége is gyengébb, mert sokkal jobban hajlamos a vetemedésre. Az ár minden esetben tükrözi a fa minőségét.

A borovi fenyőből ma már a vetemedés, deformálódás elkerülése miatt három rétegben ragasztott alapanyagot használnak fel, amit 20-40 cm-es darabokból toldanak össze. Így küszöbölik ki a deformációt.

A hossztoldott és rétegragasztott borovi fenyő nedvességtartalma nem haladhatja meg a 12%-ot!

A boroviból készült nyílászáró általában 68 mm vagy 88 mm vastag, melybe kettő és háromrétegű hőszigetelt üveg kerül. Az ablakok energetikai mutatói igen jók, így aki fa nyílászáró mellet dönt, az egy kiváló hő és hangszigetelési értékkel rendelkező terméket választ!

Fa nyílászáró felületkezelése.

Minden esetben gyárilag kezelt nyílászárót szabad megvásárolni! Mindezt azért, mert az otthoni festéskor már előre összeszerelt terméket kapunk. Ekkor már viszont olyan helyekre nem férünk be az ecsettel, ahova a csapó eső még hozzá fog férni. Így a felületkezelés nélküli területen keresztül a borovi fa szép lassan magába szívja a nedvességet és dagadásnak indul.

A gyárban szétszerelt állapotban, vasalat, gumitömítés, pánt és egyéb betétek össze és felszerelése előtt kezdődik meg a felületkezelés. Majd teljes száradást követően lesz a termék véglegesen összeszerelve.

Végezetül érdemes elmondani, hogy jöhet az új hullám, amit a műanyag ablak képvisel, de a tradíció, a természetes hatás a fa ablak mellett szól! Igaz, hogy ma a fából készült nyílászárók értékesítése igen alacsony, de a közmondás igaz, miszerint "Az élet örök körforgás!"

Sipos Tamás

Üzletvezető - Újpest

Címkék: Belső ajtó​k Fa ajtó Kültéri ajtó


Kérjen ajánlatot! Hihetetlen kedvezményekkel és akciókkal várjuk...